Przeskocz do treści

Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa? Kręgosłup to część ciała, o którą powinno się dbać w szczególności. Mało która osoba zdaje sobie sprawę z tego, jak niewłaściwa pozycja siedząca może wpłynąć w późniejszych latach na schorzenia tej części ciała. Zwykle kiedy ockniemy się, że mamy kłopot jest już zwykle za późno. Na szczęście medycyna ciągle się rozwija i dzisiaj jesteśmy w stanie bez problemów poradzić sobie z każdym schorzeniem kręgosłupa.

Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowaRwa kulszowa to schorzenie związane z uciskiem na nerwy rdzeniowe, które tworzą największy nerw obwodowy w ciele człowieka tzw. nerw kulszowy. Najczęściej występującą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia pojawiająca się w tej okolicy kręgosłupa. Schorzenie to może zostać także wywołane innymi przyczynami np. podrażnieniem nerwów na ich przebiegu, chorobami zakaźnymi, lokalnymi stanami zapalnymi czy zmianami nowotworowymi. Aby zapobiec kłopotom z tą częścią ciała zaleca się korzystanie ze specjalnych poduszek i pasów ortopedycznych oraz dbać o odpowiednią pozycję siedzącą. Powinno się pamiętać, że kręgosłup mamy jeden i należy o niego dbać. Zbytnie przyzwyczajenie do skomplikowanych pozycji siedzących może spowodować dyskopatię, a w jej rezultacie rwę kulszową.

Rwa kulszowa może powodować bardzo ostry, przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, który promieniować może do pośladka, a nawet uda i łydki.  Bólowi może akompaniować drętwość tychże okolic ciała i uczucie osłabienia mięśni. Zdarza się, iż ból z powodu swojego nasilenia zmusza chorą osobę do przyjęcia pozycji leżącej. Pojawić może się też ograniczenie ruchomości odcinka mięśni przykręgosłupowych spowodowane ich nasilonym napięciem, jak również niedowład mięśni prostujących stopę czy zmniejszenie sprawności zwieraczy.

Co to jest rwa kulszowa i jak ją leczyć? Leczenie tego schorzenia może być u niektórych pacjentów bardzo długie choć u większości osób objawy przechodzą po kilku dniach. Przy rwie kulszowej jako środki zaradcze zaleca się: leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, odpoczynek, leczenie rehabilitacyjne (metoda McKenziego, Kaltenborn-Evjenth, neuromobilizacje) oraz leczenie ortopedyczne i neurochirurgiczne. Artykuł "co to jest rwa kulszowa" napisany został na podstawie: http://dbamokregoslup.pl/rwa-kulszowa,68.html

Możesz też rzucić okiem na:close