Przeskocz do treści

Związek kohabitacyjny – co to?

Związek kohabitacyjny - co to takiego? Związek taki występuje wówczas jeśli mężczyzna i kobieta żyją wspólnie, w pożyciu bez zawarcia formalnego związku małżeńskiego. Takie osoby nie biorą więc ślubu kościelnego ani nawet cywilnego. Szacuje się, że w krajach zachodniej Europy np. w Niemczech czy Francji ta forma życia rodzinnego jest charakterystyczna dla 10% społeczeństwa. W Polsce natomiast związki kohabitacyjne tworzą zwykle osoby rozwiedzione, nie wstępujące, z różnorakich przyczyn, w kolejny związek małżeński.

Potocznie związek kohabitacyjny nazywa się życiem na kocią łapę.

związek kohabitacyjny co to Istnieje również inne określenie takiego związku, czyli konkubinat. W konkubinatach przy jednoczesnym wspólnym mieszkaniu dwojga osób oraz istnieniu więzi fizycznej ustalenie powiązań stosunków majątkowych z osobistymi bywa trudne. Mężczyznę w takiej parze nazywa się konkubentem lub konkubinem, a kobietę - konkubiną. W pewnych państwach (Szwecja, Holandia, Luksemburg, Belgia, Francja, Finlandia) z powodu nasilenia związków kohabitacyjnych istnieje możliwość rejestracji konkubinatu powodująca identyczne jak ślub skutki prawne np. dziedziczenie.   W innych państwach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii nie można rejestrować konkubinatu, ale istnieje możliwość dochodzenia alimentów czy dziedziczenia po konkubencie. W Polsce konkubinatów nie rejestruje się, a dochodzić praw spadkowych po konkubencie można najwyżej na podstawie testamentu. Majątkowa współwłasność konkubentów może powstać na  zasadach ogólnych prawa cywilnego. Za podstawę roszczeń majątkowych uważa się umowę konkubencką, czyli wzajemne porozumienie dwojga osób będących w związku kohabitacyjnym.

Podsumowując, związek kohabitacyjny pozwala na wspólne życie dwojga ludzi bez składania sobie przysięgi wierności oraz zawierania umowy cywilno - prawnej.

Najczęstsze słowa wyszukiwań:

 • zwiazek kohabitacyjny
 • zwiazek kohabitacyjne
 • kohabitacyjny
 • związek kohabitacyjnym
 • związek kohabitacyjny co to jest
 • co to związek kohabitacyjny
 • Zwizek kohabitacyjny
 • kohabitacyjny zwiazek
 • zwiazek konhabitacyjny
 • kohabitycyjny

1 thought on “Związek kohabitacyjny – co to?

 1. Malina92

  Myślałam kiedyś, że mianem związku kohabitacyjnego można określić każdy związek młodego chłopaka i dziewczyny. Ale jak widzę, w takim przypadku mówi się tu raczej o "chodzeniu ze sobą", bo przecież nie jest możliwe, aby dwoje nastolatków, chodzących jeszcze do szkoły, żyło ze sobą w jednym gospodarstwie domowym. Może, gdy obie osoby są na już studiach i nie mieszkają z rodzicami to jest to możliwe. Mam tu na myśli fakt, że mogą już mieszkać ze sobą, czyli żyć wspólnie. ;p

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Możesz też rzucić okiem na:close