Przeskocz do treści

Co znaczy lokata?

Co znaczy lokata? Lokata stanowi umowę pomiędzy klientem a danym bankiem i jest to instrument finansowy, którego celem jest pomnożyć wpłacone pieniądze. Inaczej mówiąc jest to pożyczenie pieniędzy bankowi na pewien określony procent. Głównym warunkiem założenia lokaty jest posiadanie konta w danym banku, gdzie trzeba wpłacić odpowiednią ilość pieniędzy, którą określa odpowiedni artykuł umowy lokaty. Najkrótszy okres na jaki można zawrzeć lokatę wynosi jeden dzień (tzw. lokata jednodniowa). Najczęściej jednak okres lokaty opiewa na miesiąc do sześćdziesięciu miesięcy maksymalnie. Oczywiście pieniądze wpłacone na lokatę są oprocentowane i im więcej się wpłaci to tym więcej można wypłacić. Istotne jest zastanowienie się i porównanie ofert różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, która nas satysfakcjonuje. Zwykle w umowie lokaty jest klauzula zobowiązująca klienta do niewypłacania kwoty wpłaconego kapitału zanim upłynie ustalony okres trwania lokaty. Od zysków na lokacie płaci się tzw. podatek Belki. Występuje kilka rodzajów lokat np. lokata terminowa, lokata w skali roku, lokata progresywna, lokata odnawialna, lokata strukturyzowana, lokata jednodniowa itd.

Co znaczy lokata terminowa?

Lokata terminowa stanowi umowę pomiędzy klientem a bankiem zawierana na określony czas i polegająca na lokowaniu środków pieniężnych. Zgodnie z umową bank, w którym zakładasz lokatę zobowiązuje się, aby wpłacony kapitał i odsetki wypłacić Ci po zakończeniu umowy.

Co znaczy lokata odnawialna?

Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna. W pierwszym przypadku, gdy minie termin umowy to lokata jest odnawiana automatycznie. W drugiej opcji po upływie terminu umowy wpłacony kapitał zostaje zwrócony na konto bankowe klienta.

Co oznacza lokata progresywna?

co znaczy lokata bankowa

Lokata progresywna charakteryzuje się tym, że istnieje możliwość wpłacania dodatkowych pieniędzy do tych jakie wpłaciliśmy już wcześniej. W ten sposób omijamy konieczność zawierania z bankiem dodatkowej umowy lokacyjnej. Wysokość dodatkowych wpłat zależy od banku i bywa zwykle ustalana z klientem indywidualnie. Oprocentowanie lokaty progresywnej zwiększa się wraz z powiększaniem się zgromadzonej na tej lokacie kwoty.

Podsumowując - co znaczy lokata? Lokata to najpopularniejszy instrument finansowy pozwalający na inwestowanie i pomnażanie nadwyżek pieniędzy.

Najczęstsze słowa wyszukiwań:

  • co to jest lokata

1 thought on “Co znaczy lokata?

  1. Gocha

    Ja zastanawiam się co pewien czas, gdzie wpłacić pieniądze na lokatę, bo to oprocentowanie zmienia się jak w kalejdoskopie co miesiąc w różnych bankach. Zaglądam zwykle na początku miesiąca na strone http://www.najlepiejoprocentowane.pl aby określić, gdzie najlepiej w danym miesiącu ulokować oszczędności. Szkoda, że coraz gorzej jest z wysokością oprocentowania lokat.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Możesz też rzucić okiem na:close