Przeskocz do treści

Co znaczy nordic walking?

Co znaczy nordic walking? Nordic Walking to specyficzny rodzaj aktywności fizycznej, który przypomina szybki, żywiołowy spacer lub marsz z tą różnicą, że osoba maszerująca wyposażona jest w dwa specjalnie zaprojektowane kijki. Kijki te służą do odpychania się co odciąża trochę nogi podczas marszu oraz pozwala zachować równowagę. Nie jest to wynalazek naszych czasów, bowiem już w dawnych czasach podpierano się kijami przy chodzeniu, co charakterystyczne było dla wędrowców, starców czy pasterzy poruszających się w trudnym terenie.

Co znaczy nordic walkingCo to jest nordic walking i kto może je uprawiać? W zasadzie to każdy kto jest entuzjastą aktywności fizycznej, jak również osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów i zachować formę, ludzie w podeszłym wieku jak też pacjenci w trakcie terapii rehabilitacji ruchowej. Nordic Walking czyli chodzenie z kijkami znakomicie dotlenia, wzmacnia wiele grup mięśni, można je uprawiać przez cały rok, odciąża stawy i rozluźnia napięcia mięśniowe, szczególnie w okolicy barków i szyi.

Kijki do chodzenia nordic walking powinny być trwałe i lekkie, mieć dobrze zaprojektowane rękojeści, grot kijka wykonany z twardej stali, odpowiedni system pasków, który oferuje dobre wsparcie dla ręki i przeniesienie mocy.

Jak obliczyć długość kijków do chodzenia nordic walking?

Wzrost x 0,66 - 0,72 (wynik zaokrąglić do najbliższej długości niższej o 5 cm) np. 180 x 0,66 - 0,72 = 118 cm. Inny sposób doboru długości  kijków polega na tym, aby znaleźć taki kijek, który daje kąt 90 stopni przedramienia w stosunku do ramienia przy podparciu.

1 thought on “Co znaczy nordic walking?

  1. Artur

    Kupiłem sobie kijki do chodzenia, bo ze mnie już facet wiekowy. Przyznaję, że chodzi się o wiele lepiej niż bez nich. O dziwo taka metoda chodu poprawia też mięśnie ramion. A najważniejsze jest to, że od tego chodzenia obniżyło mi się ciśnienie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Możesz też rzucić okiem na:close