Przeskocz do treści

Co znaczy podatek liniowy?

Co znaczy podatek liniowy - kilka słów w temacie.

Chciałbym odnieść się do pewnego komentarza, w którym napisane jest, że podatek liniowy zabija drobną przedsiębiorczość. Nie mam zamiaru posługiwać się przykładami państw gdzie go wprowadzono, a gdzie teraz napływają inwestycje, bo to do niektórych ludzi nie dociera, albo mówią, że to "u nas nie przejdzie". Ale przejdźmy do podatku liniowego w Vat. Argument numer 1 przeciwników tego rozwiązania: "Podrożeje żywność".

co znaczy podatek liniowyMoja polemika: Żywność pozostanie na tym samym pułapie cenowym, a może nawet stanieje. Pytacie dlaczego? Wyjaśnię wam na przykładzie chleba. Otóż jak wygląda chleb każdy widzi. I każdy wie, że chleb jest obarczony podatkiem Vat 7%, który przy wprowadzeniu 15% liniowego wzrośnie o 8%. Więc chleb zamiast 3 zł będzie kosztował prawie 3,30 zł! Tyle, że większość osób zapomina, że w cenę chleba wlicza się cena różnych rzeczy. Takich jak mąka, drożdże czy woda oraz w znacznie większym stopniu benzyna, prąd, ceny maszyn, ceny transportu (większość po 23% VAT) pracowników, wynajmu miejsca, w którym jest ów chleb pieczony itd.
Widziałem kiedyś takie ładne wyliczenie. W cenie chleba 30% to towary z Vatem 7%, 60% z 23%, a pozostałe 10% to ceny budynku oraz pracowników. Gdyby wprowadzono podatek liniowy to czy cena chleba by wzrosła? Śmiem wątpić.. Poza tym obecnie istnieją trzy towary, których wzrost ceny wpływa na cenę prawie wszystkiego na rynku. Są to ropa, prąd i gaz.. Wszystkie są teraz opodatkowane 23% podatkiem Vat. Przy wprowadzeniu podatku liniowego płacilibyśmy mniej za benzynę (7% różnicy) oraz dostawalibyśmy mniejsze rachunki za gaz i za prąd. I nie tylko my. Drobni przedsiębiorcy, zwłaszcza przedsiębiorstwa transportowe, taksówkarze, prywatna komunikacja miejska mogliby porobić spore oszczędności. A to by oznaczało albo np. tańsze bilety autobusowe albo nowe autobusy... A i więcej prywatnych, tańszych alternatyw dla państwowego MPK więc tym bardziej w walce o klientów będzie on musiał podnosić własne standardy i obniżać ceny. Oto co znaczy podatek liniowy.

2 thoughts on “Co znaczy podatek liniowy?

  1. Misiek

    A ja wziąłem rachunek z supermarketu i wyliczyłem ile zapłaciłem VAT-u po stawkach od 23 do 0% i ile zapłaciłbym, gdyby wszystko obłożone było stawką 15%. Rachunek duży nie był, 30 złociszy z małą górką. Po obliczeniach wyszło mi, że według nowych stawek rachunek ten byłby niższy ledwie o 16 groszy. Nie uwzględniałem oczywiście spadku cen spowodowanego obniżką VAT-u na produkty, a tylko zmianę podatku po wprowadzeniu jednej stawki.

  2. pt76

    W teorii to by się zgadzało, ale w praktyce nic albo prawie nic nie tanieje, jeśli z obliczeń wynika, że tanieć powinno. Jeśli wytworcę (dostawcę) dany towar będzie mniej kosztował to zakosi on ten zysk, a nie zyska ostateczny konsument (klient) w sklepie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Możesz też rzucić okiem na:close