Przeskocz do treści

Facepalm co to znaczy?

Facepalm co to takiego? Facepalm (czasami również face-palm) jest to fizyczny gest umieszczenia dłoni płasko na swojej twarzy lub opuszczenie głowy w dół i zasłonięcie jej obiema dłoniami. Gest ten występuje w wielu kulturach jako przejaw frustracji, zażenowania lub zaskoczenia.
Wyrażenie facepalm stosowane podczas rozmowy na gg, blogach, facebooku czy forach oznacza wyrażenie zażenowania w stosunku do tego co pisze inna osoba. Dyskutanci internetowi często w rozmowę wplatają też obrazki przedstawiające osobę zasłaniającą sobie twarz, czyli wykonującą omawiany gest. Najczęściej używane jest zdjęcie Picarda z serialu Star Trek. Oto fragment filmowy, w którym Picard wykonuje właśnie gest facepalm:

facepalm co toGest ten oczywiście znany był ludzkości już od wieków, ale naprawdę popularny stał się on dopiero dzięki rozwojowi internetu w ostatnich latach. Podobnie jak większość śmieciowych słówek, tak również facepalm przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych. Czy można znaleźć jakiś polski krótki odpowiednik dla facepalm? Raczej nie. Można to jednak tłumaczyć jako "dłoń na twarzy" albo "dłoń przykrywająca twarz". Jak inaczej określić gest, w którym dłoń zasłania twarz jako wyraz niedowierzania, wstydu, czy irytacji? Warto jeszcze podkreślić, że istnieje też odmiana "double facepalm" i "triple facepalm", czyli że dwie lub trzy osoby np. na jednym zdjęciu wykonują taki sam gest.

Możesz też rzucić okiem na:close