Przeskocz do treści

Świadomy sen – co to takiego?

Świadomy sen - co to znaczy? Sen jest jedną z największych zagadek ludzkości. Zanim nie zainteresował się tym Zygmunt Freud, sny nie były rozpatrywane na podłożu naukowym. Będę w tym artykule używał skrótu LD (Lucid Dream znaczy jasny, klarowny, czysty sen). Czym więc jest sen świadomy? Świadome śnienie to sen, w którym mamy świadomość, że to sen. "Co z tego?" - możecie spytać. LD to stan, w którym możemy robić absolutnie wszystko na co nam pozwoli nasza wyobraźnia. Ale zacznijmy może od początku.

Sen składa się z kilku faz: 1, 2, 3, 4 i tzw. fazy REM. Cykl ten powtarza się przez całą noc kilkukrotnie i nad ranem faza REM wydłuża się, a przerwy pomiędzy dwoma REM'ami skrócają się. Jest to stan czuwania. Człowiek wtedy tak szybko mruga oczami. To właśnie w tej fazie najczęściej zdarza się omawiany "lucid dream". Śnienie świadome może doświadczyć każdy człowiek, kwestia polega na tym, aby sny zapamiętywać. Jeżeli nie pamiętamy snu, to nie jesteśmy świadomi tego, że byliśmy w śnie świadomi, co pociąga za sobą łańcuch różnych okoliczności. Nie potrafimy rozpoznać, że sen to sen. Istnieje sporo ćwiczeń pomagających pamiętać sny, np. sposób ludowy - trzeba spać z głową skierowaną na południe, sposób bardziej psychologiczny - przed snem wmawiamy sobie, że chcemy zapamiętać sen. Siłą autosugestii, po kilku dniach czy tygodniach praktyk powinno się to udać. Należy też trzymać pod ręką kartkę i długopis oraz notować wszystko, co się zapamiętało zaraz po przebudzeniu. Po jakimś czasie powinniśmy zauważyć pewne charakterystyczne elementy będące oznaką snu. Te elementy świadczą o tym, że śnimy.

LD może być skuteczną terapią do leczenia schorzeń snu. Jeżeli kogoś dręczą koszmary, może uświadamiać sobie, że sen to tylko sen, lub korzystając z możliwości snu uwolnić się od niebezpieczeństwa. W tym momencie liczy się fantazja i siła charakteru. Jeżeli jesteś świadom tego, że to sen i masz jednocześnie wystarczająco wiary, to niczym Indiana Jones możesz sobie wyobrazić, że nad przepaścią wisi niewidzialny most i przejść po nim. Jeżeli jednak wiara i pewność siebie okaże się zbyt słaba - spadniesz. Oczywiście nie będzie to miało żadnych fizycznych następstw, bo to tylko sen.

Co to jest świadomy sen?

Można nauczyć się nie tyle świadomego śnienia, co zapamiętywania snu, ale pojawia się jeszcze inny problem. Czasami, zwłaszcza u osób początkujących, w momencie pojawienia się świadomości w świadomym śnie, pojawia się również ekscytacja i podniecenie. To bardzo łatwo może nas wyrwać z takiego snu. Ale i na to istnieją przepisy babuni. Kiedy już czujemy, że zaczynamy się budzić, że znajdujemy się fizycznie na łóżko, wyobrażamy sobie, że całe łóżko razem z nami wiruje w powietrzu i cały czas wmawiamy sobie, że za chwilę znajdziemy się w jakimś określonym, sennym miejscu. Jeżeli autosugestia podziała to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostaniemy we śnie. Faza REM może trwać w najlepszym wypadku około godziny, więc możemy się wyszaleć śniąc wtedy świadomie.

Możesz też rzucić okiem na:close